Životopis lutke
Tematska, žirirana izložba Sekcije za oblikovanje igračaka i lutaka ULUPUH-a 11.3. – 25.3.2025. Otvorenje izložbe održat će se u utorak, 11. ožujka u 19 sati u Galeriji ULUPUH, Ilica 13 …
Tematska, žirirana izložba Sekcije za oblikovanje igračaka i lutaka ULUPUH-a 11.3. – 25.3.2025. Otvorenje izložbe održat će se u utorak, 11. ožujka u 19 sati u Galeriji ULUPUH, Ilica 13 …
Poziv članovima Sekcije za keramiku, porculan i staklo ULUPUH-a za prijavu za sudjelovanje na tematskoj selektiranoj izložbi Prostor održavanja: Muzej čokolade, Zagreb Otvorenje izložbe: 16.5.2025. Trajanje izložbe: 16.5.-22.6.2025. Rok za …
ULUPUH poziva svoje članove da se prijave na BIEN 2025: Bienale tekstilne umetnosti! Bijenale tekstilne umjetnosti i industrijskog dizajna svake dvije godine istražuje baštinu, očuvanje i održivost kroz izložbe i …
ULUPUH poziva članove svih svojih sekcija, posebno dizajnere odjeće i modne inovatore, da se prijave na Benedetti Life ECO competition – FROM WASTE TO BEAUTY, međunarodnu izložbu i natječaj koji …
BIJENALNA ŽIRIRANA IZLOŽBA SEKCIJE ZA FOTOGRAFIJU ULUPUH-a Poziv članovima Sekcije za fotografiju ULUPUH-a za sudjelovanje i prijavu radova na bijenalu žiriranu izložbu primijenjene fotografije: komercijalne, proizvodne, reklamne, promotivne, medijske…. Organizator: …
Zgraf, međunarodna izložba grafičkog dizajna i vizualnih komunikacija u organizaciji ULUPUH-a, objavljuje natječaj za izlaganje na svom 13. izdanju. Rok za prijavu radova je 27. ožujka 2025. u 23.59h CET, …
Galerija ULUPUH, Ilica 13 18.02. – 04.03.2025. Izložba koja će javnosti pokazati nevidljive muzejske poslove preventivne zaštite i konzervatorsko-restauratorskih radova – vidljivim. U utorak, 18. veljače 2025. u …
Knjiga O FOTOGRAFIJI / XXX / Odabrani eseji predstavlja autorski odabir trideset eseja o suvremenoj umjetničkoj fotografiji, napisanih tijekom proteklih trideset godina. Svaki esej, sagrađen od pet odlomaka i tisuću …
4.2.2025. – 11.2.2025. Otvorenje izložbe održat će se u utorak, 4. veljače u 19 sati u Galeriji ULUPUH, Ilica 13. Na svoju 75. obljetnicu, kao i svake godine od svog …
Žarko Beker rodio se 1936. godine u Zagrebu.
Predstavio se debitantski svijetu devete umjetnosti (stripa) kao petnaestogodišnjak u dječjem listu „Pionir“, a profesionalno se bavio stripom između 1957. i 1966. Osnovni elementi istraživanja njegova opusa vezani su uz: omladinski tjednik „Plavi vjesnik“ (popularni „Plavac“) kada je sudjelovao u radu tadašnje redakcije i bio jednim od „zaštitnih znakova“ važnoga razdoblja izlaženja tjednika; povijesni strip „Zaviša“ (za čije je sve četiri epizode scenarij napisao Zvonimir Furtinger); kao i tinejdžersko-pustolovni serijal „Neven, Koraljka i Bobo“ (scenarist Rudi Aljinović). Kada je iz „Večernjeg vjesnika“ promijenio poslodavca angažmanom u „Plavome vjesniku“, kao ilustrator postao je i članom redakcije (što je ostao do 1966., a urednici su bili: Mladen Bjažić, Antun Patik, Nenad Brixy), te mu je pripala važna uloga – natječaji za crtače, „škola” stripa i sl. u pozicioniranju tjednika kao najvažnijeg strip-lista poslije 1945. godine.
Žarko je uspješno izrađivao i naslovnice knjiga i časopisa, međutim, najveća ljubav i strast crtača koju je uspješno prenosio mlađima, bili su stripovi koje je sredinom devedesetih godina prošlog stoljeća objavljivao u „TNT-u“, „Nacionalu“, „Smibu“, „Modroj lasti“, „Slobodnoj Dalmaciji“, „Vjesniku“, „Večernjem listu“ i „Fokusu“. Spomenutu strast i crtačku rutinu izgradio je kao gimnazijalac (crteži koje je objavljivao u „Aero modelaru“ do ovoga trenutka bili su potpuno nepoznati javnosti). Upisao je i studij arhitekture, a istodobno radio u „Zagreb-filmu” kao animator.
Prvi veći strip (više tabli, opsežniji scenarij) objavio je za njemačkog nakladnika Rolfa Kauku (agencijski strip „Fix & Fox“), poslije i novijem dnevnom listu „Večernji vjesnik“. Bila je to adaptacija romana Ericha Kästnera „Hrabri razred profesora Justusa“ (u istome listu zaposlio se na radnome mjestu ilustratora).
Moglo bi se doista reći da je Žarko Beker, „purger” s tri-stoljetnom obiteljskom tradicijom jedna od najvećih dragocjenosti hrvatske strip-umjetnosti šezdesetih godina, a u drugoj je polovici istog desetljeća napustio strip te se posvetio grafičkom dizajnu, u kojem će također ostvariti vrhunske standarde. Činjenica je da će „Vjesnikovu agenciju za marketing” upravo on pozicionirati u jednu od vodećih marketinških agencija u tadašnjoj državi i na širim geografskim prostorima.
Žarko Beker zaslužio je niz nagrada i priznanja, uključujući i nagradu za životno djelo, koju je dobio 1999. na „Salonu hrvatskog stripa“ u Vinkovcima.
Izvor: Galerija Klovićevi dvori