/ online izložba / MARE MODUL – keramička staništa za podmorje
Grupa umjetnika okupljena u projekt MARE MODUL izradila je staništa, umjetničke objekte od keramike većih dimenzija koji su postavljeni u more, kao podlogu na koju i u koju će se …
Grupa umjetnika okupljena u projekt MARE MODUL izradila je staništa, umjetničke objekte od keramike većih dimenzija koji su postavljeni u more, kao podlogu na koju i u koju će se …
Poziv za prijavu članovima Sekcije oblikovanje odijevanja ULUPUH-a za sudjelovanje na bijenalnoj tematsko-problemskoj žiriranoj izložbi Sekcije Vizije – Akromatsko u suvremenom modnom izrazu Rok za prijavu : 20.4.2023. (do ponoći) …
samostalna izložba 21.3. – 3.4.2023. Galerija ULUPUH Ilica 13, Zagreb Otvorenje izložbe je u utorak, 21. ožujka u 19 sati. “Malo podalje od Kvatrića, mali atelje ima jedna Tanja. Ona …
– izložba kostimografije studenata Tekstilno-tehnološkog fakulteta iz Zagreba
6.6. – 16.6.2019.
Prag, Češka
Ove godine na Praškom kvadrijenalu, najvećoj Svjetskoj izložbi scenografije i kazališnog oblikovanja prostora, studenti kostimografije predstavljaju se izložbom Vidljivo / nevidljivo: (raz)otkrivanje mitologije. Izložba se temelji na vizualnoj i izvedbenoj (re) interpretaciji pretkršćanskih hrvatskih mitoloških tema i likova inspiriranih tradicionalnim tekstovima i legendama te bajkama poznate hrvatske spisateljice Ivane Brlić Mažuranić kako bi se istražio način na koji tradicionalna mitologija odgovara suvremenoj zbilji, srodnim kulturama te nacionalnim (i međunarodnim) mitologijama.
Organizator je ULUPUH u suradnji s Tekstilno-tehnološkim fakultetom Sveučilišta u Zagrebu – Zavod za dizajn tekstila i odjeće, diplomski studij kostimografije.
Kustosice izložbe: dr.art. Ivana Bakal, docentica na Diplomskom studiju kostimografije Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu, i dr.sc. Martina Petranović, sa Odsjeka za povijest hrvatskog kazališta, Hrvatska akademija znanosti i umjetnost, Zagreb
Postav izložbe: Ivana Bakal i Marin Sovar
Mentori: dr.art. Ivana Bakal, docentica na Diplomskom studiju kostimografije Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu, i Marin Sovar, akademski slikar i predavač na Tekstilno-tehnološkom fakultetu u Zagrebu
Ideja za ovu izložbu proizlazi iz projekta Staroslavenska mitologija (Muzej Mimara i Galerija ULUPUH, Zagreb, svibanj 2018.), kojeg su inicirali i vodili studenti kostimografije i mentori Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu, u suradnji sa nekoliko zagrebačkih fakulteta, akademija i škola (Akademija dramske umjetnosti, Akademija likovnih umjetnosti, Arhitektonski fakultet, Škola primijenjene umjetnosti i dizajna te Škola mode i dizajna).
Projekt je čvrsto utemeljen na ideji sinergije između različitih umjetničkih područja i kreativne razmjene između studenata likovnih umjetnosti (kostimografije, scenografije, dizajna tekstila i odjeće, primijenjene umjetnosti) i izvedbenih umjetnosti (redatelji, glumci, dramaturzi i dramski pisci, fotografi, studenti video umjetnosti). U uskoj suradnji studenata i mentora, studenti različitih umjetničkih područja razvili su performativnu izložbu u kojoj kostimi, scenografija, dizajn zvuka, video i glumci djeluju zajedno. Inspirirani mitologijom, studenti kostimografije na Tekstilno-tehnološkom fakultetu stvorili su kostime i maske, te kostime u ulozi scenografije. Njihove ideje i vizualni materijali, kao i doprinos studenata režije, inspirirali su studente dramaturgije da napišu monologe raznih mitoloških likova, koje su zatim izvodili studenti glume, a studenti studija snimanja pretočili u video instalaciju. Studentska izložba na Praškom kvadrijenalu uključuje i performans koji će se održati u okviru prostora dodijeljenog hrvatskoj studentskoj selekciji. Performans će izvesti studentice Akademije dramske umjetnosti u Zagrebu odjevene u kostime koje su osmislili studenti Tekstilno-tehnološkog fakulteta u Zagrebu.
Projektom se želi naglasiti značaj kostimografije i scenografije u izvedbenim umjetnostima, te neizbježnosti međusobne suradnje umjetnika različitih medija. Izložba je ujedno i velika promocija zagrebačkog Sveučilišta, svih njegovih umjetničkih akademija te studenata koji su sudjelovali u projektu sa svojim mentorima.
Diplomski studij kostimografije, Tekstilno-tehnološki fakultet Sveučilišta u Zagrebu:
Mentori: Ivana Bakal i Marin Sovar
Pomoćnici mentora: Đurđica Kocijančić i Sanja Jakupec
Voditelj studentskog projekta: Martina Hrup
Suradnici: Lorena Jurčević i Bruna Prlina
Studenti kostimografije: Leana Alić, Martina Hrup, Paola Grgurić, Lorena Jurčević, Antonia Klarić, Ines Krmpotić, Tea Mihalinec, Marija Nakir, Dora Prah, Bruna Prlina, Karla Repić, Luiza Serblin, Andrea Šundov, Ivan Beritić
Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu:
Redateljica: Rajna Racz
Glumci: Lucija Alfier, Dea Presečki, Rok Juričić, Tin Rožman, Kristijan Petelin, Igor Jurinić, Tena Belčić, Josip Brakuš, Toma Medvešak
Produkcija: Lucija Petrač
Dramaturgija i tekst: Espi Tomičić, Tea Matanović, Ivana Klaić, Mihovil Rismondo, Matej Sudarić, Nika Korenjak, Maja Rogoz
Scenografija: Rajna Racz (Akademija dramske umjetnosti), Martina Hrup (Tekstilno-tehnološki fakultet), Snježana Borojević (Arhitektonski fakultet) i Matea Brkić (Arhitektonski fakultet)
Video (Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu):
Koncept i režija: Nika Korenjak i Jozo Schmuch
Montaža: Jozo Schmuch
Kamera: Urh Pirc, Marko Milohnić i Domen Martinčič
Izvođač: Nika Korenjak
Performans (Akademija dramske umjetnosti Sveučilišta u Zagrebu):
Koncept: Rajna Racz, Nika Korenjak i Maruška Aras
Redateljica: Rajna Racz
Izvođačice: Nika Korenjak i Maruška Aras
Fotografije:
Sara Filipa Delić, Ines Grahovac (Akademija dramske umjetnosti)
Đurđica Kocijančić, Sanja Jakupec (Tekstilno-tehnološki fakultet)
Odabir fotografija možete pronaći na poveznici: https://drive.google.com/open?id=1wUx9mqNZQAqnE6D0OBou-oUHVvf7eVlG
Izložba je ostvarena uz financijsku potporu Ministarstva kulture RH, Grada Zagreba i Sveučilišta u Zagrebu.
Uz izložbu, knjiga Kamilo Tompa i kazalište (autorica: Martina Petranović, urednice: Ivana Bakal i Martina Petranović, dizajn: Mario Aničić) u izdanju ULUPUH-a i HAZU izabrana je među osam najboljih svjetskih publikacija o scenografiji i kostimografiji u protekle četiri godine, a knjiga Vanda Pavelić Weinert (autori: Martina Petranović i Guido Quien, urednice: Ivana Bakal i Martina Petranović, dizajn: Kuna Zlatica) u izdanju ULUPUH-a i HAZU među dvadeset najboljih. Obje knjige izložene su u prostoru Praškog kvadrijenala u sklopu izložbe najboljih izdanja. Više na: http://www.pq.cz/2018/03/18/best-scenography-publication-award/
Osoba za kontakt:
Ivana Bakal, predsjednica ULUPUH-a
095 866 6738