/ online izložba / MARE MODUL – keramička staništa za podmorje
Grupa umjetnika okupljena u projekt MARE MODUL izradila je staništa, umjetničke objekte od keramike većih dimenzija koji su postavljeni u more, kao podlogu na koju i u koju će se …
Grupa umjetnika okupljena u projekt MARE MODUL izradila je staništa, umjetničke objekte od keramike većih dimenzija koji su postavljeni u more, kao podlogu na koju i u koju će se …
Natječaj je otvoren od 20. ožujka 2023. do 31. srpnja 2023. Hrvatska pošta raspisuje natječaj za izradu likovnih/grafičkih rješenja prigodnih poštanskih maraka Republike Hrvatske za 2024. te ovim putem poziva …
Poziv za prijavu radova za izložbu Suvremena kazališna i filmska scena 2021. – 2023. Rok za prijavu: PETAK, 14. travanj 2023. Poštovani članovi Sekcije za kazališnu i filmsku umjetnost ULUPUH-a, …
U utorak, 27. listopada 2020. godine u 15 sati, u dvorani Kulturnog informativnog centra, Preradovićeva 5 u Zagrebu, održat će se predstavljanje rezultata projekta „Centar oblikovanja svakodnevice”. Projekt su u protekle dvije godine provodili Hrvatsko dizajnersko društvo, Muzej za umjetnost i obrt, ULUPUH – Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti, udruga Bacači Sjenki i Grad Zagreb. U okviru projektnih aktivnosti doprinijeli smo povećanju svijesti lokalne zajednice o važnosti i utjecaju dizajna u razvoju kulturnog, ekonomskog i društvenog života, kao i u kontekstu kulture svakodnevnog života građana i građanki.
O projektu Centar oblikovanja svakodnevice
Putem dvogodišnjeg projekta Centar oblikovanja svakodnevice istraživali smo mogućnosti i stvorili preduvjeti za razvoj novog modela sudioničkog upravljanja u kulturi. Fokus tog modela je na aktivnostima u području istraživanja, dokumentiranja i aktivacije povijesne i suvremene baštine dizajna i primijenjene umjetnosti, uz intenzivno strateško povezivanje institucija, strukovnih udruženja i udruga civilnog društva. Projekt je ugovoren u sklopu Poziva na dostavu projektnih prijedloga “Kultura u centru – potpora razvoju javno-civilnog partnerstva u kulturi”. Financiran je iz sredstava Europskog socijalnog fonda i Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske.
Dokumentiranje svakodnevnog života / Mreža dizajnerskog sjećanja
Program je uključivao istraživanje, povezivanje i umrežavanje postojeće dokumentarne građe o povijesnoj i suvremenoj baštini dizajna i primijenjene umjetnosti. Jedan od rezultata umrežavanja arhivske građe partnera je zajedničko, javno online sjedište pod nazivom Mreža dizajnerskog sjećanja, koja se nadopunjava novim istraživanjima i dokumentacijom napravljenom od strane partnera te u suradnji s građanima i građankama u nizu javnih participativnih aktivnosti. Umreženi resursi znanja i informacija o dizajnu u kontekstu svakodnevnog života interpretirani su kroz dvije izložbe Dizajn u gradu i prateće publikacije. U sklopu aktivnosti pod nazivom Živi arhiv građani i građanke su govorili o svom iskustvu života i rada u specifičnim zgradama stambene i javne namjene, te sudjelovali u procesu dokumentiranja i ukazivanja na važnost određenih dizajnerskih predmeta, , kao ravnopravni sugovornici s dizajnerima, arhitektima, teoretičarima i istraživačima.
Izvedbe svakodnevice / Učenje svakodnevice
Programi Izvedbe svakodnevice i Učenje svakodnevice odnosili su se na istraživanja, akcije i radionice inkluzivnog i performativnog karaktera. Akcije i radionice, vodstva, gradske ture i izvedbe u javnom prostoru bile su namijenjene građanima i građankama, te su ih aktivno uključivale kao dionike kulture dizajna, primijenjene umjetnosti i arhitektonskog oblikovanja.
Projektne rezultate predstavit će suradnici na projektu i predstavnici partnera.
Ljubazno vas molimo da nam najkasnije do utorka, 27. listopada, do 14 sati, potvrdite sudjelovanje na email: cos@dizajn.hr odnosno broj telefona: 091/233 33 60. Informacija o broju sudionika omogućava nam da događaj organiziramo sukladno preporukama propisanim uslijed epidemije bolesti Covid – 19.