Taktilije
9.1.- 20.1.2025. Otvorenje izložbe održat će se u četvrtak, 9. siječnja u 19 sati u Galeriji ULUPUH, Ilica 13. Izlažu: Polona Demšar, Paola Korošec, Mojca Smerdu i Dani Žbontar “Ovo …
Galerija ULUPUH Ilica 13 / 1. kat, Zagreb 13.12.-30.12.2024. Izloženi su odabrani radovi s radionica kostimografije, mode i tekstilnog oblikovanja: Na izložbi sudjeluju studentice i studenti diplomskog studija Kostimografija s …
ULUPUH – Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti raspisuje: KRITERIJI ZA PRIJAM NOVIH ČLANOVA U SEKCIJE: Sekcija za arhitekturu Sekcija za fotografiju Sekcija za grafički dizajn i vizualne komunikacije Sekcija …
POZIV NA PRIJAVU ZA SUDJELOVANJE NA RADIONICAMA Termin radionica: 9.12.-12.12.2024. Temu ovogodišnje radionice PRIČE IZ DAVNINE: Kostim / Moda / Instalacija / Objekt osmislila je naslovna izv. prof. dr. art. …
Knjiga Kazališni obzori Tomislava Krizmana, posvećena istaknutom hrvatskom likovnom umjetniku i kazališnom scenografu i kostimografu Tomislavu Krizmanu, četvrta je knjiga u biblioteci Kazališna likovnost u knjizi koju su 2017. godine …
Izložba ULUPUH sekcije za multimediju i intermediju 14.11.-27.11.2024. Otvorenje izložbe održat će se u četvrtak, 14. studenog u 19 sati u Galeriji ULUPUH, Ilica 13. Autor koncepta i programa: Željko …
Izložba Sekcije za multimediju i intermediju ULUPUH-a Rok za prijavu: 12.11.2024. do 16 sati Autor koncepta i programa: Željko Blaće za sekciju MMiIM Kustoski i produkcijski tim: Sanja Bachrach Krištofić, …
Tematska žirirana izložba Sekcije za oblikovanje plemenitih kovina i umjetničkog nakita ULUPUH-a 29.10.-11.11.2024. Otvorenje izložbe održat će se u utorak, 29. listopada u 19 sati u Galeriji ULUPUH, Ilica 13. …
ULUPUH otvara priliku mladima da se uključe u program volontiranja koji će im omogućiti stjecanje znanja i iskustva u radu u kulturnom sektoru. Možeš nam se pridružiti na sljedećim pozicijama: …
Predsjednik: Sonja Turner Fegić
Potpredsjednik: Sabina Kolonić
Umjetnički savjet: Lazer Rok Lumezi, Luka Petrinjak, Dunja Naerlović
Kriteriji za prijem u Sekciju
O sekciji
Sekcija danas okuplja tridesetak aktivnih umjetnika koji se izražavaju većim djelom u nakitu iako nije rijetkost da se umjetnici izraze i u drugoj, utilitarnoj i neutilitarnoj formi. Sekcija je agregat po edukaciji i pristupu dobro raspoređenih skupina u smislu da nema izrazite dominacije jedne izvorne cjeline.
Dobro strukturirana, sekcija često nastupa zajednički i može se reći da imponira raznolikošću pristupa i metiera a da ta raznolikost ne rađa razjedinjenost u nastupima. Po «gustoći» jakih autorskih osobnosti spada u sam vrh kvalitete ULUPUH-a pogotovo uzme li se u obzir relativna malobrojnost.
Nastanak sekcije: negdje sredinom sedamdesetih prošlog stoljeća, odvajanjem jedne skupine iz kiparske sekcije vezane uz plemenite kovine (srebro, bakar, mjed, emajl). Često kipari posežu za malom utilitarnom formom, i naši najpoznatiji kipari iskušavali su se nerijetko u nakitu.
Posebna opaska: ova je disciplina vrlo zahtjevna po pitanju opreme, potrošnih materijala, potrebnih vještina, načina izlaganja itd. i to može objasniti relativnu malobrojnost ove sekcije.”
Lazer Rok Lumezi
Povodom prijema u Europsku uniju Hrvatska se prezentirala kao novoprimljena članica s izložbom “Contemporary Croatian Jewelry”. Izložba je putovala svijetom od 2008. do 2014. godine i na njoj je sudjelovao velik broj članova Sekcije. Izložba je nastala na inicijativu Lazera Rok Lumezija u razgovoru u Ministarstvu kulture, za selektora je izabrana Ariana Kralj, a autori tekstova u katalogu su tadašnji ministar kulture Božo Biškupić, Ivanka Ivkanec i Ariana Kralj. Likovni postav potpisuje Mario Beusan. Selektorica Ariana Kralj od šesnaest izlagača izabrala je trinaest iz Sekcije za oblikovanje plemenitih kovina i umjetničkog nakita te Veru Dajht Kralj, Nenada Robana i Karolinu Pernar. Abecednim redom izlagači iz ULUPUH-a su: Stjepan Balja, Mario Beusan, Boris Borović, Rea Boschi Razić, Mara Fabijančić Borović, Eta Linčir, Lazer Rok Lumezi, Eva Lumezi Šimatović, Zlatko Odrčić, Luka Petrinjak, Boris Pokos, Max Škledar, Davor Šuk.
Projekt Sekcije
Suvremeni umjetnički nakit u Hrvatskoj