12. EDU međunarodne studentske radionice kostimografije, mode i tekstilnog oblikovanja

POZIV NA PRIJAVU ZA SUDJELOVANJE NA RADIONICAMA

Termin radionica: 9.12.-12.12.2024.

Temu ovogodišnje radionice PRIČE IZ DAVNINE: Kostim / Moda / Instalacija / Objekt osmislila je naslovna izv. prof. dr. art. Ivana Bakal, vanjska suradnica  Sveučilišta u  Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta, smjer Kostimografija na sveučilišnom diplomskom studiju Tekstilni i modni dizajn.

Radionice kostimografije, mode i tekstilnog oblikovanja biti će realizirane pod vodstvom red. prof. mr. Ljiljana Petrović, (Univerzitet umetnosti u Beogradu, Fakultet primenjenih umetnosti, Srbija), naslovna izv. prof. dr. art. Ivana Bakal, vanjska suradnica (Sveučilište u Zagrebu Tekstilno-tehnološki fakultet, Hrvatska) koja je autor i inicijator te voditelj cijelog projekta, izv. prof. art. Tanja Devetak (Fakultet za dizajn, samostalni visokoškolski zavod, Ljubljana, Slovenija), dizajnerica i kostimografkinja , univ. dipl. inž. tekst. in oblač. Nika Ravnik, članica KD Galerija GT te Đurđica Kocijančić, mag. ing. techn. text. viša stručna suradnica  (Sveučilište u Zagrebu Tekstilno-tehnološki fakultet, Hrvatska)

 

PRIČE IZ DAVNINE: Kostim / Moda / Instalacija / Objekt

Osnovno polazište ovogodišnje radionice bazirano je na Pričama iz davnine, glasovitoj zbirki od osam pripovijetki-bajki Ivane Brlić-Mažuranić, prvi put objavljenoj 1916. a u kojima je autorica ostvarila svoj književni vrhunac. Smatra se jednom od najpriznatijih književnica za djecu u Hrvatskoj i svijetu, a ove se godine obilježava 150. godišnjica njenog rođenja.

Uz tradicionalne pristupe radovi će se realizirati u više medija, korištenjem reciklažnih materijala i odbačenih predmeta, inovativnih i alternativnih pristupa realizaciji radova od tekstila, plastike, kartona, žice i sl.

Na projektu će sudjelovati studentice i studenti Sveučilišta u Zagrebu Tekstilno-tehnološkog fakulteta, smjer Kostimografija na sveučilišnom diplomskom studiju Tekstilni i modni dizajn,  studenti sa Fakulteta primenjenih umetnosti u Beogradu iz Srbije, odseka Kostim, modul Scenski kostim, studenti s Fakulteta za dizajn u Ljubljani iz Slovenije, odsjeka Moda i tekstilija, te studenti srodnih fakulteta i akademija koji će prijaviti na sudjelovanje po ovom pozivu.

Radionice će se organizirati u trajanju od 9.12. do 12.12. na Sveučilištu u Zagrebu Tekstilno-tehnološkom fakultetu, Baruna Filipovića 28 a.

Po završetku radionice  13.12.2024. biti će organizirana izložba u Galeriji ULUPUH, Ilica 13/1.kat, Zagreb. 

Početkom 2025. godine izložba radova biti će postavljena na Sveučilištu u Zagrebu, Tekstilno-tehnološkom fakultetu, u TTT galeriji, Prilaz baruna Filipovića 28 a/1. kat, Zagreb.

 

Vaše sudjelovanje na radionicama možete prijaviti do 1.12.2024. na mailove:

ivana.bakal@ttf.unizg.hr ili ivanabakal@gmail.com

Projekt EDU međunarodnih studentskih radionica započet je 2013. godine. Riječ je o međunarodnim studentskim radionicama kostimografije / mode i tekstilnog oblikovanja / likovne kritike i eseja na kojima sudjeluju studenti iz zemlje i regije (kroz pozivni natječaj na srodnim fakultetima). Cilj je, kroz godišnje radionice sa studentima i izložbe njihovih radova, stjecanje specijalističkoga znanja i usavršavanje kreativnog i individualnog pristupa kao suplement nastavnoga programa. Projekt pruža mnoštvo primjenjivih rješenja za bolju organizaciju i rezultate obrazovnog sistema na visokoobrazovnim ustanovama u području humanističkih znanosti, umjetnosti i dizajna kroz sinergiju predavača/voditelja radionice i studenata/polaznika radionice. Autorice projekta su naslovna izv. prof. dr. art. Ivana Bakal i izv. prof. dr. sc. Silva Kalčić.

Organizator: ULUPUH

Partneri:

Sveučilište u Zagrebu Tekstilno-tehnološki fakultet

TTF galerija

Hrvatska sekcija AICA-e

Fakultet primenjenih umetnosti iz Beograda, Srbija

Fakultet za dizajn iz Ljubljane, Slovenija

Sveučilište u Splitu Filozofski fakultet, Odsjek za povijest umjetnosti

Center za raziskave dizajna, Slovenija

Projekt se realizira uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH.