Sabina Kolonić: Život-Proces-Umjetnost
11.10. – 24.10.2024. Otvorenje izložbe održat će se u petak, 11. listopada u 19 sati u Galeriji ULUPUH, Ilica 13. Autorica koncepta i kustosica izložbe: Elizabeta Wagner “Galerija ULUPUH …
11.10. – 24.10.2024. Otvorenje izložbe održat će se u petak, 11. listopada u 19 sati u Galeriji ULUPUH, Ilica 13. Autorica koncepta i kustosica izložbe: Elizabeta Wagner “Galerija ULUPUH …
Izložba Sekcije za tekstilno stvaralaštvo 24.9. – 7.10.2024. Otvorenje izložbe održat će se u utorak, 24. rujna u 19 sati u Galeriji ULUPUH, Ilica 13. Kustosica i autorica likovnog postava: …
Izložba Sekcije za keramiku, porculan i staklo ULUPUH-a 5.9. – 18.9.2024. Otvorenje izložbe održat će se u četvrtak, 5. rujna u 19 sati u Galeriji ULUPUH, Ilica 13. Autorica koncepta i …
Poštovani,
velika nam je čast pozvati Vas na promociju knjige Poetika vizualnog kazališta autorice Ivane Bakal, u utorak 8. listopada 2024. u 18 sati u prostoru Galerije ULUPUH, Ilica 13, u Zagrebu.
Knjigu će predstaviti, uz autoricu knjige Ivanu Bakal, urednica knjige dr.sc. Martina Petranović i recenzentica dr. sc. Silva Kalčić.
Umjetničko/znanstvena monografija Ivane Bakal naslovljena Poetika vizualnog kazališta posvećena je fenomenologiji vizualnog kazališta kroz teorijski i umjetnički diskurs same umjetnice. U uvodnim poglavljima, baziranim na autoričinoj doktorskoj disertaciji Kazališni kostim između performansa, instalacije i objekta – vizualno kazalište (2015.), autorica razmatra dramaturške pretpostavke vizualnoga kazališta te status kostima i kostimografa unutar njega, a zatim uspostavlja kratak pregled povijesti vizualnoga kazališta u nacionalnim rasterima i na međunarodnoj sceni, istodobno dajući naslutiti i dijapazon osobnih uzora ili izabranih prethodnika. U središnjem dijelu knjige, autorica se usredotočila na pomno razlaganje evolucije i dijapazona vlastitih umjetničkih promišljanja vizualnoga kazališta. Treće poglavlje čine ogledi o kostimografskoj poetici i praksi Ivane Bakal iz pera više autora (Đ. Vanđura, V. Gerić, S. Jamnicky, M. Petranović, M. Muhoberac, I. Körbler). Knjiga je popraćena pogovorom Martine Petranović „I rezime i polazište“ koja je i urednica knjige. Knjiga je opremljena bogatim likovnim materijalom – skicama i fotografijama radova Ivane Bakal.
U knjizi Poetika vizualnoga kazališta autorica Ivana Bakal, istaknuta hrvatska kostimografkinja i vizualna umjetnica, iznosi pregled svoga plodnog i bogatog umjetničkoga djelovanja u raznim stvaralačkim područjima i medijima od samih stvaralačkih početka rada do danas. Knjiga stoga obuhvaća i autoričin kostimografski rad u tradicionalnome institucionalnome kazalištu „srednje struje“, i njezine kostimografske izlete u svijet medija, reklama i različitih društvenih događanja, i njezino mnogovrsno sudjelovanje u projektima nezavisne kazališne scene, i umjetničine autorske projekte koji se ujedno nameću i kao neki od njezinih kreativnih vrhunaca. Kako daje naslutiti već i sam naslov, najveći dio knjige posvećen je autoričinu djelovanju u polju vizualnoga kazališta i autoričinim umjetničkim istraživanjima kostima-skulptura ili kostima-instalacija te performansa kostima i izvedba kojima glavni poticaj daje kostim, izmaknutim iz okvira klasične kazališne predstave i realiziranim u izložbenim i nekazališnim prostorima. Autorica u uvodnim poglavljima stoga razmatra dramaturške pretpostavke vizualnoga kazališta te status kostima i kostimografa unutar njega, potom nudi kratki pregled povijesti vizualnoga kazališta u nacionalnim rasterima i na međunarodnoj sceni, istodobno dajući naslutiti i dijapazon osobnih uzora ili izabranih prethodnika, da bi se zatim usredotočila na pomno razlaganje evolucije i dijapazona vlastitih umjetničkih promišljanja vizualnoga kazališta.
Riječi Ivane Bakal pritom su potkrijepljene i oživotvorene brojnim likovnim prilozima i reprodukcijama njezinih umjetničkih ostvarenja, a prate ih i tekstovi istaknutih hrvatskih redatelja, povjesničara umjetnosti i teatrologa koji su u različitim prigodama pisali u umjetničkome opusu Ivane Bakal. Grafički dizajner Mario Aničić profinjenim je vizualnom oblikovanjem knjige pridonio sinergiji tekstualnoga i likovnoga tkiva knjige te istaknuo atraktivnost autoričina likovnog rukopisa i stvaralačkoga opusa. Knjigu je uredila i pogovorom popratila dr. sc. Martina Petranović, zaključivši da se knjigu Ivane Bakal Poetika vizualnoga kazališta i može i treba čitati ne samo kao privremeni rezime autoričina višedesetljetnoga rada u komplementarnim područjima umjetnosti i znanosti o umjetnosti, već i kao polazište za razmatranje autoričinih budućih umjetničkih propitivanja i znanstvenih proučavanja vizualne umjetnosti s posebnim naglaskom na kostim i kostimografiju čije granice svojim radom neprestano transcendira, preispituje i pomiče.
Knjiga je objavljena uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija Republike Hrvatske i Gradskog ureda za kulturu i civilno društvo Grada Zagreba.
Knjiga će se na promociji moći kupiti po promotivnoj cijeni od 28 EUR.