Zdenka Pozaić: Sretne dihotomije

keramika / skulpture, instalacije, asamblaži

monografska izložba uz tri desetljeća istraživanja i
stvaranja u mediju keramike

20.10.- 02.11.2022.

Galerija ULUPUH
Ilica 13, Zagreb

Otvorenje izložbe je u četvrtak, 20. listopada u 19 sati.

„Zdenka Pozaić danas je široj publici ponajviše znana kao vrsna i nagrađivana grafičarka, premda se ova autorica uz grafiku dugi niz godina bavi i keramikom. Aktivno djelujući već više od tri desetljeća i na keramičkom likovnom području. Tu je zanimljiv podatak da joj je davnih dana, pri upisu na Školu primijenjene umjetnosti u Zagrebu, keramika čak bila „prvi odabir“, pa je jedno vrijeme, prije nego što se kasnije prebacila na Grafički odjel, učila i izučavala keramiku kod slavne keramičarke i profesorice Blanke Dužanec. Keramici se, međutim, kasnije mnogo puta vraćala i paralelno s grafikom u tom mediju stvarala, na kreativan način spajajući grafičko znanje s keramičkim i prostorno-kiparskim izričajem, izgradivši tijekom godina paralelno u keramici jedan cjelovit opus. Opus prepoznatljiva stila, bez direktnih uzora i citata te izvan ustaljenih, klasičnih keramičkih „pravila“ i struja, koji je samosvojan i autorski autohton i koji, iako manji po obimu od grafičkoga, nije manje zanimljiv. Jer keramički radovi Zdenke Pozaić ponajviše su sinergijski sklopovi u kojima ona spaja i ističe grafičko-piktualne, plastičke i taktilne elemente, aktivirajući njihov dijalog, pritom koristeći i znanja i iskustva suvremene umjetnosti. Na taj način kreirajući zanimljiva, izazovna, maštovita, produhovljena – ali i duhovita keramička zajedništva. Zajedništva keramike sa svakovrsnim materijalima i pronađenim predmetima, koja djeluju usuglašeno i harmonično i onda kad se na prvi pogled čine nespojivo. Jer je autorica znala kako stvoriti sretne dihotomije.“ Višnja Slavica Gabout (prilagođeno iz predgovora)

Zdenka Pozaić rođena je 1940. godine u Čazmi. Školu primijenjene umjetnosti (Grafički odjel) u Zagrebu završila je 1960. godine, a 1966. godine diplomirala na zagrebačkoj Akademiji likovnih umjetnosti u klasi prof. Alberta Kinerta. Magistrirala je 1968. godine završivši Specijalku za grafiku kod prof. Marijana Detonija. Od 1964. do 1969. studijski je boravila u nekoliko navrata u Engleskoj (Richmond, Windsor, London), gdje se susrela s japanskom grafikom, što ju je potaknulo na osobna istraživanja u tehnikama drvoreza i linoreza.
Početkom devedesetih godina 20. st. počinje raditi reljefe u drvu i keramiku, a 1995./96. okušala se u slikanju na emajlu. Dobitnica je brojnih nacionalnih i inozemnih nagrada i priznanja za grafiku i ex-libris, odličja Reda Danice hrvatske s likom Marka Marulića te nagrade „Mate Relja“ za doprinos razvoju hrvatsko-čeških odnosa na području likovne kulture. Bavi se grafikom, crtežom, kolažom, ilustriranjem i opremanjem knjiga, reljefom u drvu i keramikom. Održala je više od 70 samostalnih, a sudjelovala na više od 300 skupnih izložbi u Hrvatskoj i u svijetu. Godine 2012. objavljena joj je monografija u nakladi Art magazina Kontura (autori Iva Körbler i Tonko Maroević). Radovi joj se nalaze u fundusima mnogih muzeja, galerija i grafičkih zbirki u nas (u Nacionalnoj i sveučilišnoj knjižnici u Zagrebu, Kabinetu grafike HAZU u Zagrebu, Nacionalnom muzeju moderne umjetnosti u Zagrebu, Muzeju Moslavine u Kutini, Gradskom muzeju u Bjelovaru, Gradskom muzeju u Čazmi, Galeriji Branka Ružića u Slavonskom Brodu) i u inozemstvu (u Češkoj, Slovačkoj, Poljskoj, Mađarskoj, Belgiji i Sloveniji), kao i u brojnim privatnim kolekcijama. Članica je HDLU-a, ULUPUH-a i KERAMEIKON-a. Živi i djeluje u Zagrebu.

Posjetitelji će moći razgledati izložbu do 2. studenog u Galeriji ULUPUH, Ilica 13/1.kat, Zagreb, radnim danom od 10 do 20 sati i subotom od 10 do 18 sati. Nedjeljom i praznikom Galerija je zatvorena. Ulaz je slobodan.

Organizator izložbe: ULUPUH – Hrvatska udruga likovnih umjetnika primijenjenih umjetnosti

Izložba je realizirana uz financijsku potporu Ministarstva kulture i medija RH i Grada Zagreba

 

Video sa otvorenja izložbe autora Marijana Meštrića možete pogledati ovjde: